אז מה זה NLP?

הNLP הוא אוסף של טכניקות מרתקות שיש בכוחן להביא לשינוי מהותי בחיים באמצעות תקשורת עם תת המודע והבנה טובה יותר של עצמנו.
ראשי התיבות מייצגים את המילים:Neuro-linguistic programming
בעברית, רבים מכירים זאת כ”ניתוב לשוני פיסיולוגי”. כלומר – לא רק תקשורת והבנה של תת המודע, אלא תכנותו מחדש, באמצעות השפה (או הלשון, או המילים). לרובנו זה קורה. אנחנו יודעות שמשהו חייב להשתנות, לפעמים אנחנו אפילו יודעות מה אנחנו רוצות לשנות. אנחנו מנסות, משתדלות, מדברות עם עצמנו, מבטיחות , מתכננות… במקרה הטוב השינוי מחזיק לשבוע או שבועיים, ואז המצב חוזר לקדמותו. הסיבה לכך, לפי הNLP נעוצה בפער שקיים בין תת המודע למודע שלנו. תת המודע הוא למעשה “לוח הבקרה” – המקום שמנהל אותנו, שבו מתקבלות ההחלטות – מה אנחנו מרגישות כלפי משהו או מישהו, מה אנחנו חושבות, ואיך אנחנו מתנהגות. מקובעים שם זיכרונות והרגלים, אסוציאציות, ערכים, אמונות… כל מה שנאסף בנו כתוצאה מאירועים שחווינו ואנשים שפגשנו במהלך השנים, מילדות ועד היום. הכתיבה שלך מאפשרת לי להבין מה הוא הסיפור שלך, מה חוסם אותך, מהם דפוסי התקשורת שלך עם עצמך ועם העולם, ומשם ללוות אותך ולתמוך בך בתהליך התכנות המחודש של תת המודע, דרך כתיבה.

כוחה המרפא של הכתיבה

כתיבה היא כלי תרופויטי מוכר . בסיפור חדש אנחנו משתמשות בו בכמה אופנים. ראשית, נשתמש בכתיבה האינטואיטיבית ככלי משחרר שמנקה את הקיים, יוצר בהירות ושקט שמאפשר חיבור פנימה. דרך פגישות הכתיבה (התרגילים שמותאמים אישית) נגלה מה הסיפור שלנו ואיך אנחנו מספרות אותו. מה אנחנו אוהבות בו , מה אנחנו רוצות לשנות ולמה בעצם לא שינינו עד עכשיו. אחר כך נעבד את הסיפור , נתעכב, נבחן נקודות מבט שונות, נכיר את העלילה, את הדמויות שבנו, ונשכתב. גם לפעולת הכתיבה עצמה יש משמעות, לעובדה שהיא מתרחשת כשאנחנו לבד, עם עצמנו. וכשהיא מתקיימת על בסיס קבוע כל הקולות שבתוכנו יהיו בטוחים מספיק כדי להביע את עצמם. לכן, “התרגילים” זכו לשם “פגישות כתיבה”. הזדמנות לפגישה כנה, אמתית , אינטימית… עם עצמי.

בין NLP לכתיבה

האם המילים בהן אנו משתמשות מכתיבות את הסיפור שלנו? אולי הסיפור שלנו כופה עלינו שפה מסוימת? התשובה היא כמובן- גם וגם. זהו מעגל שמזין את עצמו ובעיקר משמר את הקיים ועוצר את ההתקדמות והצמיחה שלנו. כל מה שצרוב בנו בא לידי ביטוי במילים. לפעמים בסיפורים ארוכים (אני שמנה כי בילדותי… ) לפעמים בכותרת (ראיונות עבודה זה דבר מלחיץ), לפעמים במילה (אני עצלנית) . כל מילה כזו היא תחנה סופית בתהליך ארוך של עיבוד חוויות, רגשות , אמונות וערכים שעשו את כל הדרך מתת המודע למודע. בסיפור חדש נעשה את הדרך ההפוכה. נגיע מהמילים לשורש, לתחילת הסיפור, נבין מה צריך לשנות במהות, ובמילים שמייצגות אותה (או בשפת ה NLP נתכנת את תת המודע) כך שיצרו מציאות חדשה, נכונה וטובה יותר עבורנו.